Az idei magyarországi groundhopper kalandjaimat az unokahúgom, a legjobb barátom és természetesen a DVSC határozta meg.
A történet úgy kezdődött, hogy férjhez ment a „falu” legszebb lánya, így lakodalomba voltunk hivatalosak augusztusban, ami el is döntötte, hogy mikor kelünk útra és nagyjából azt is, hogy meddig maradunk. A mulatás után közvetlenül augusztus 20-át írtak, ami Debrecenben virágkarnevált és salakmotor versenyt jelent. Az első otthoni helyszín ezzel meg is volt, mert a régi cimborákkal kimentünk a Perényi Pál Salakmotor Stadionra keresztelt szépen ráncba szedett Gázvezeték utcai létesítménybe. A lelátók környezete és a hosszanti kanyarok ugyan nem sokat változtak az elmúlt időszakban, a tribün részt viszont szépen leszékezték, mondhatni egész pofás lett ez a része az egykori Hajdú Volán pályának. Másnap (vasárnap) egy mezőkövesdi kaland szerepelt volna a repertoárban a DVSC-nek köszönhetően, de az MLSZ gondoskodott róla, hogy ide csak hétfőn keljen menni, így a szakadó esőben idén is felírhattam a listámra az MSE Sporttelep stadionját. A kis kilengés után a munkanapok alatt Debrecenben nézelődtem, lévén történt pár változás a cívis sporttelepeket illetően. Az első utam Pallagra vezetett, ahol a nagykanyarban a BeStrong SC egy teljesen új pályát épített, az immár megye I-ben szereplő csapatának. Szerencsémre nem volt nagy a szigor errefelé, így az alakuló sporttelep, szépen csillogó műfüves pályáját nyugodtan fényképezhettem. Visszafelé a lebontásra ítélt, egykori szentély, az Oláh Gábor utcai volt a cél, amelyet napjainkban már Debreceni Sportcentrumnak hívnak és a DVSC helyett a Debreceni SC SI megyei csapata használ.
A centrumhoz tartozik a Gyulai István Atlétikai Stadion is, ami egykoron a helyi Elektromos sporttelepén lett felhúzva. Az épület együttesnek jól áll a távolság, de közelebbről már erősen látszott, hogy az idő vasfoga bizony nem kímélte a falakat és lelátókat, viszont a pálya még jónak tűnt egy magamfajta amatőr érdeklődőnek. A szomszédos, egykori Munkás, majd Vasutas szentély is eléggé megroggyant az elmúlt évek kihasználatlanságának köszönhetően. A nagy műfüves pályára már ráférne egy gyepcsere, a régi dicső salakos edzőt meg felverte a gaz és az egykori kispályákat sem használják már rajta keresztben. A stadion gyepszőnyege is elég foltos, a lelátók pedig kopottak, de ami még jobban szíven ütött, hogy le voltak zárva lánccal, lakattal. Ez persze nem volt akadály számomra! Anno is beugrottam a pályára meccs közben, szóval öregember, nem vénember alapon most is lendültem, hisz a lebontásra ítélt lelátókat még egyszer „éreznem” kellett. Nem is volt gond. Egy ideig! Aztán a stadion felének bejárása közben már jöttek is a feketébe öltözött álzsaruk és egyből kérdőre vontak. Szerencsére nem vagyok az a nagyon ijedős fajta, így a rendőrség, feljelentés helyett kieszközöltem, egy laza sétát a kerítésen kívülre, díszkíséretben. Változnak az idők, változnak az emberek.
Innen a Budai Ézsaiás utcai, semmit nem változó sporttelepe felé vettem az irányt, majd a posta nyitására várva elsétáltam az egykori Vágóhíd utcai stadion hűlt helyéhez, ahol a bontás óta nem történt semmi. A szomszédos egykori Kinizsi pályán legalább építgettek ezt-azt, így ott már nem a gaz az úr a hátsó részen. Egy reggeli túrám Józsára is kivezetett, ahol a pálya mellé felhúztak egy kisebb tribünt, amit én bizony még nem láttam, így ideje volt közelebbi ismeretséget kötnünk. Előtte viszont megálltam az Egyetemi Sporttelepen, hisz ott egy új hosszanti lelátóval bővült a stadion kínálata, ahol vendégszektort is kialakítottak, így magasabb lett a stadion besorolása. Az új lelátó kicsit huzatos ugyan, de igen jól fest a sporttelepen, ráadásul úgy alakították ki, hogy a hátsó részről pár sorban a műfüves pálya is „nézhető”. A szemközti tribün beépítése még éppen zajlott, így abból nem sokat lehetett látni, de azt igen, hogy ezzel az állagmegóvással bizony elvész majd az 1926-ban felépített tribün varázsa.
A hétközi debreceni kalandok után pénteken a Pilis felé vettem az irányt, ahová a legjobb barát fészkelte be magát és nagyon érett már egy családi látogatás részünkről. Az oda út nem maradhatott felfedezetlen pályák nélkül. Ráadásul a Pilisben amúgy se nagyon jártam még, így menetvonalon az ürömi műfüvessel indítottam a programot. Innen a csodálatosan festő pilisvörösvári sportpályára vezetett az utunk és nem is győztem betelni a környék és persze a pálya szépségével. Valami oknál fogva, nagyon megtetszett a pálya, így ez lett a túra „námbör vanja”. A szomszédos Pilisszentivánig nem kellett sokat vezetni és az itteni pálya is egész szépnek hatott. Majd megtudtam, hogy a Tinnyei Üvegtigris FC is itt játszik, így még könnyebben fogok emlékezni a létesítményre. Piliscsabán sem volt rossz a grund. Kifejezetten tetszett a klubház cicomája, amely egyszerre volt szép és ízléses. A Magdolna-völgyében már nem volt ugyan pálya, de jó társaság, pálinka és finom falatok igen.
Mivel a másnap zsúfoltnak ígérkezett időben elindultunk Debrecen felé, de előtte el kellett ugrani (5 percre volt csak) a Garancsi tóhoz egy kis Üvegtigris nézőbe, és ha már ott jártunk a hátul található kis füves pályát is megnéztem magamnak. Hazafelé csak a solymári PEMÜ Sporttelep szerepelt a programba, amely a híre és a nagysága ellenére nem volt valami jó kondícióban, de szerencsére nyitottak voltak a kapuk, így nyugodtan körbesétálhattam. Sajnos pár hete olvastam, hogy nem tudják fizetni a sportcsarnok fűtését a megemelkedett energia árakkal, ami azt jelenti, hogy hamarosan bezárhatják az egész sporttelepet.
Hazafelé ugyan még beugrottunk Kál-Kápolna állomására, de a pálya felkutatásra nem maradt idő, mint ahogy arra sem, hogy Füzesgyarmatra eljussak, így ezek a grundok most kimaradtak. Láthattam viszont újra a Nagyerdei Stadiont, ahol a Nagy Lokomotív gyürkőzött a felcsúti csapattal, hogy kiegyezzenek egy szimpla döntetlenben. A hazai pályával véget is ért a magyar kalandozásom, már csak a Jahnstadion Regensburg maradt Anglia felé félúton, de most testközelből, nem csak az autópálya szélárnyékából.
hancsi78