Groundhopping 2025
Most, hogy befejeztem a Hancsi78 Groundhopper and Collector blogra a 2025-ös pályalátogatásaim képanyagának a feltöltését, ideje összefoglalni mi is történt velem egy évvel korábban ezen a téren.
Merész terveim nem voltak, arra határozottan emlékszem. Angliában akartam kihúzni pár "nagyvadat" a listámról, a magyarországi hazalátogatásaimon meg azt kaptam, amit a Loki adott.
Az évet laza nézelődéssel kezdtem és a legelején eljutottam egy olyan létesítményhez, amely már régóta szerepel a listámon. A Gallagher stadionról volt szó Maidstone-ban, ahol szerencsémre a Penandent Heath vasárnapi futball-mezején egy meccsbe is belebotlottam. Aztán jött is egy gyors magyarországi kirándulás és vele egy keleti rangadó (Loki - Szpari) szerepelt a programban, ahol télies körülmények között örökíthettem meg a Nagyerdei stadiont. Pár héttel később Kecskemétre is elutaztam, míg közben néhány angol grund akadt a hálómba, mondhatni a szokásos év eleji nyitás volt ez részemről, kevés pályával.
A tavasz már hozta a csemegéket, ugyanis több napot töltöttem Cornwallban, így a még nem látott kisebb pályák (nagyok nem nagyon vannak arra) mellett néhány régen látott stadionocskát is felkerestem. Leedstown, St. Agnes, Helston, St. Ives, Nancegollan, St. Keverne, Ruan Minor, Porthlaven és még pár kisebb település teljesen újat adott, ráadásul pofás kis grundokat csodálhattam meg. Elmentem a megye legnagyobb létesítményéhez is, de a Threemilestone-ban felhúzott Truro City Stadiont még nem tudtam közelebbről megcsodálni a még folyó építkezés miatt. A régi helyén már egy áruház áll, oda így most el se mentem. Ezen kívül olyan régi ismerősök köszöntek vissza egy-egy megálló keretében mint a Marazion, Sennen, Lizard, Hayle, Newquay, Wadebridge pályája.
Ezután a lakókörnyezetemben volt még egy-két fekete foltnak minősülő település, így Long Crendon, Waddesdon, Englefield Green, Haddenham hozott újat a kosárba, de ezek tényleg csak egyszerű kis pályák vagy sporttelepek voltak.
A következő kirándulásom Lanchashire-be vezetett, azon egyszerű okból kifolyólag, hogy itt még nem nagyon jártam korábban. Az AFC Fylde régi és új otthona mellett Blackpool lett levadászva a nagyok közül és nagy vágyam is teljesült, hisz az Arsenal Highbury-je után a fleetwoodiba is eljutottam. Ezen kívül találtam egy pofás kis pályát Shapban és még pár kisebbet a környékén, beleértve pár krikett és rögbi "mezőt" is
Nagyobb falatok következtek ezután a másik oldalon és előbb Spennymoor, majd Hartlepool városát látogattam meg. A The Brewery Field még a klasszikus, házak között megbúvó angol stadiont adta Spennymoorban, míg Hartelpoolban mindjárt három nagyobb létesítményt is felvehettem a listára. Persze a a United otthona, a Victoria Park volt a kívánt nagyvad, de azért a "majomakasztók" stadionjának is szívből tudtam örülni. Ha már Hartelpoolban jártam, akkor nem hagyhattam ki Andy Capp szobrának meglátogatását sem. Ezután sem volt megállás, hisz a Stadion of Light épp útba esett, így Sunderland is ki lett pipálva. Innen már egyértelmű volt, hogy South Shields és Gateshead sem maradhat ki a szórásból, egy-egy fotózás erejéig ellátogattam ide is. Persze akadtak még kisebb grundok az utamba, így azokról is "dokumentáltam" magamnak pár felvételt. Hawes, Askrigg, Brough vagy épp Appleby-in-Westmoorland pályái csak pár ember fantáziáját mozgatja meg és a groundhoppereknek sem első számú célpont, de azért megérte a megállót.
Ezután ismét Magyarországé volt a főszerepe, igaz a millió teendő miatt továbbra is csak a meccsekre jutott idő a DVSC-vel, így Kisvárda és Miskolc stadionja lett meglátogatva, valamit az átépülő Budai Ézsaiás utcai sportpályát néztem meg Debrecenben. Menetvonalon kis kitérő Mezőkövesdre, majd a szokásos regensburgi stadion fotók és újra Angliában róttam a kilómétereket.
A szigeteken elsőnek Norfolk felé vettem az irányt, hisz épp kikötött ott a Santa Maria replika változata, én meg megtekintettem pluszba Great Yarmouth stadionját (The Wellesley), amely a világ legöregebb fából készült tribünjével rendelkezik. A standot még 1892-ben adták át és most már saját szememmel is láthattam, hogy csodálatos. Groundhoppereknek erősen ajánlott egy vizit a városkába, plusz még nyaralni is lehet, ha valaki szereti a nyüzsgő tengerpartot. A nap ezzel még nem volt lezárva részemről, hisz Lowestoft érintésével végre eljutottam Dissbe is, amely azóta célpont, hogy olvastam a Diss Town FC történetét. Szerencsémre épp ott találtam a stadion üzemeltetőjét, így sok értékes információval és pár ereklyével gazdagabban indulhattam hazafelé, a stadionról készített felvételekről már nem is beszélve.
A nyár további része alatt csak a környéken kalandoztam. Harlow, Epping, Chieveley, Highclere, Burghclere, Speen, Wing, Wingrave érintésével ismét kikötöttem a Stadion MK-nál.
Ősszel irány Lincolnshire, hisz ott is sok feltérképezetlen pálya várt még rám. Az utat Bedfordban nyitottam meg, ahol egymás mellett mindjárt két stadion is lencsevégre került. A The New Eyrie (Bedford Town FC) mellett van közvetlenül a McMullen Park (Real Bedford FC), így erősen ajánlott ez az együttállás megtekintése az érdeklődőknek. Különös élmény, meccstől függetlenül megéri elkalandozni arra. Mivel Bedfordban dupláztam, ezért Peterboroughba is úgy mentem, hogy a United mellett a Peterborough Sport kisebb stadionját is meglátogattam. Bostonban adta magát a duplázás, hisz elkészült az új, de még szerencsémre állt a régi, így láthattam mind a kettőt élőben. Eljutottam ugyan New Yorkba is, de az angliai falucska nem rendelkezett saját pályával, így ott nem volt mit fényképezni.
Volt részem tengerparti nézelődésben is a környéken, de előbb Horncastle-be tértem be, ahol minden sportág külön sporttelepet üzemeltetett, akárcsak Skegnessben (ez már a tengerparton volt), így a képanyag mellett a listám is jobban hízott, pedig Sutton-on-Sea után idő hiányában le kellett mondanom az előre betervezett Grimsby-be beírt vizitemről.
Cserébe másnap kaptam egy aranyos kis pályát Woodhall Spa-ban, illetve Lincoln is adott egy duplát a City és a United otthonával, de azért a város és a kastély is egy kihagyhatatlan kirándulópont kell hogy legyen az arrajáróknak. Volt még pár beiktatott kirándulás, mint például Edwinstowe, ahol a Robin Hood Colts FC sporttelepe (stílszerűen Sherwood Fields néven) mellett az erdő szélén kialakított krikettmező (The Richard Martin Cricket Ground) is csodát adott, ráadásul láttam focizni Robin Hood "fiait" a Fourth Avenue pályáján, amely egyébként a Thoresby Colliery Welfare FC otthona.
King's Lynn egy olyan város, ahová alapvetően nem vágytam, de a stadion miatt csaptam arra egy görbe kanyart, hogy közben megtekintsem holbeachi tigrisek otthonát. Aztán egy tengerparti kocsikázás keretében néhol szép dolgokat láttam, ilyen volt a Redgate Rangers otthona Old Hunstantonban, vagy a Wells Town FC pályája a tengerparton, de Bodham és Happisburgh is szépet mutatott, ha valaki nemcsak nagy stadionokban és híres klubokban tud gondolkodni, annak felemelő érzés tud lenni egy ilyen kocsikázás a part mentén. Hazafelé Stalhamban már szó szerint csak belebotlottam a település szélén lévő grundba, de akkor már sietnem kellett, hisz majdnem rámsötétedett.
A téli időszámítás megkezdése után már csak pár kisebb grund (Watlington, Beaconsfield, Little Marlow) felkeresése maradt, hogy az évet a Vicarage Roadon zárjam egy Watford FC - Norwich City FC meccs megtekintésével Szöszi barátomékkal közösen.
Ez volt nekem a 2025-ös év pályalátogatási sorrendje, de csak nagyjából, mindent nem soroltam most itt fel, hisz az egyszerű grundoknak se szeri, se száma, én meg ugye stoppoltatom magam ezeknél is, mert megdobogtatja a szívem, sokszor jobban mint a nagy és kötelezőnek tűnő stadionok.
Mivel 2025 a változás éve volt számomra a blogírásban és vele a képcsarnok kialakításában, ezért az új érában már nem rakok külön minden egyes pályát, hanem sporttelepenként, klubonként veszem őket számításba, vagy annak függvényében, hogy miként szerepelnek ezek a stadionok a groundhopper berkekben, listákban.
Ennek függvényében 142 sporttelepet (stadiont, pályát) látogattam meg. Főleg Angliában, de Magyarországon is voltam pár meccsen, így pályán is, illetve a megszokott német stadion (Jahnstadion Regensburg) is felkerült a képcsarnokba. A Hancsi78 Groundhopper and Collector oldalon láthatóak ezek a kollázsok is az új, 2026-os felvételekkel együtt. A régi képek (2018-ig) az archívum részben elérhetők, a köztes időszak megjelenésére viszont még várni kell, hisz azt feldolgozni és feltöltögetni nem kevés idő, de rajta vagyok.
hancsi78





Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése